ale jinde ještě ne. Naopak, bude kulminovat....
Včera po obědě jsem jela k mladým. Protože děti ještě nebyly doma ze školy, jela jsem o jednu zasrávku dál a prošla se po okraji Moravy.
Z jedné strany je mírně zvednutý břeh přirozeně vzniklý, ze strany sídliště je navezený val, asi po první velké povodni/1997? 2002?, kdy se voda dostala až k domům/panelákům a lidi byli odváženi ve člunech...Ta šedá čára je moje, až potud byla ještě předevčírem voda.
Je to vidět i prostým okem, tráva má jinou barvu a mnohde jsou větve. Ta čára je jen na dvou prvních obrázcích. A za tím panelákem, kousek víc vpravo, bydlí mladí.
Skutečně efektivní technická ochrana jsou podle mě jedině velké suché poldry. Tedy něco jako velké přehrady, které by byly pořád vypuštěné. Je to vlastně zeď v krajině, u ní louky, lesy, malé rybníky. Pokud by krajinou valila velká voda, hráz by se zavřela a upouštěla by jen malé množství vody. Takovýto poldr by měl velký retenční prostor, který by mohl povodeň alespoň částečně zachytit. Kdyby místo Nových Heřmínovů, které jsou plánované jako klasická přehrada, udělali suchý poldr, jednalo by se skutečně o protipovodňové opatření.
Existují už v současnosti na našem území takovéto poldry?
Jeden poldr, který se jmenuje Žichlínek, je na Moravské Sázavě. Má kapacitu osm milionů kubíků a je poměrně nový. V Polsku pak mají obrovský suchý poldr na Odře, který má kapacitu sto osmdesát milionů kubíků, což je v podstatě stejný objem, jako má Slapská přehrada.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Děkuji za návštěvu a brzy zase na viděnou...