na současnost v ČR. Bylo to nutné říkat ? Kam se poděl MZ roku 1990 ? Vtipný, ironický, ale inteligentní ???
Žij a nech žít.....
na současnost v ČR. Bylo to nutné říkat ? Kam se poděl MZ roku 1990 ? Vtipný, ironický, ale inteligentní ???
Žij a nech žít.....
odpoledne zase na netu. Tedy spíš je pozdní odpoledne.
Jsme zase sami, ale zítra přijedou a čtvrtek a pátek budou děti u nás...A v sobotu s nimi i dcerou chceme zajet za kolegyní Uršulou do lázní ve Slatinicích....
A zase jedno asijské/čínské video, ve kterém zpracovávají lokvát japonský, který lze pěstovat i u nás. Známý je také pod názvem japonská mišpule, jí se čerstvý, nebo se z něj vyrábí džemy, kompoty, i víno.... Na videu je jako doplněk k vařeným rakům....
letěl balón, ale bylo bezvětří, tak letěl pomalu a mizel směrem na Prostějov.
po prudké přeháňce za plného slunečního svitu.....
které se momentálně věnují sobě....Ondra si hraje na tabletu a Simonka prozkoumává krabice a krabičky, co to tam ta babička má.....
Je horko, dusno, nelepší se to, moc nám tady v Olomouci neprší, včera sice zase někde v dálce blýskalo, ale člověk se TEĎ víc bojí neznámého....
Takže my/senioři jsme zavření doma, nestojím o horký "saharský" vzduch.
Tak rychle něco pěkného a zajímavého z YT.
U mladé Vietnamky, žijící s rodinou v Německu, https://www.her86m2.com, zase jedno video.
Tentokrát zpracovává jahody. Červené i žluté, nasladko i naslano. Ty žluté asi spíš sladkokyselé do salátů. Taky hned na začátku udělala dcerce pěkné tousty....
Takže hurá na 6 letních receptů na léto.....a všimněte si jejího používání květů...třeba ty jahody v rosolu...mňam.....
protože jsem si to slíbila.
Tak jsem dočetla knížku, kterou jsem si koupila, abych viděla pohled na "věc" očima vrstevníka.
být optimistická a nedávat sem, podle dcery negativistické, články. Ale, bohužel, i z toho se skládá mozaika našich životů....
Ráno raníčko babka vstala, vytřela všechny podlahy, čekám až vstane i pan Há a spustím stroje/vysavač...Tento týden uklízím už ve čtvrtek, protože zítra jdu pro Simonku po obědě a pak budeme mít obě děti...Tak aby byly síly, hihihi.
Včera tu byli u nás na stříhání vlasů. Po dlouhé době omezení mohla přijet "teta Klárka". Šikovná, milá osůbka. Jedna z prvních kamarádek, které si dcera udělala, když začala před 14ti ??? lety studovat v Olomouci. To to tedy letí. Ve vlaku se cestou z Ústí seznámila s jinou dívkou, ta jí pak seznámila s Klárkou. A dceřiny vlasy neznají jinou ruku. Dokonce přijela i do Tisé, kde měla dcera svatbu. Všechny nás tam načesala, hihihi. No a Klárka včera změnila i můj letitý vzhled, už nemám mikádo , ale krátké vlasy. Už jsem tu změnu potřebovala, hihihi.
Sem dám jinou fotku než sebe. Klárka oběma mým holčičkám učesala krokodýlí cop....dcera chtěla vědět, jak se to dělá, aby to mohla Simonce česat.
ale měli bychom používat MOZEK....
Je to sice AŽ v Kolumbii, ale spousta mladých cestuje, vrací se z cest, prostě pohoda, až......
Tady zkopírováno
Stromy vysázené na památku obětí covidu-19 v přírodní rezervaci Paramo de Guerrero nedaleko kolumbijské Bogoty.
Kvůli kritické pandemické situaci přerušili dokonce i dlouhotrvající protivládní protesty. V úterý počet obětí v Kolumbii přesáhl hranici sto tisíc, čímž se země dostala mezi desítku nejvíce zasažených států světa.
Stejně jako většinu Jižní Ameriky i Kolumbii drtí třetí vlna pandemie covidu-19. Od poloviny března přišla země kvůli této nemoci asi o 40 000 lidí, tedy 40 procent z celkového počtu obětí. Poslední tři týdny se denní přírůstek počtu nakažených pohybuje okolo hranice 25 tisíc. Za poslední týden pak denně umírá průměrně 590 lidí, informuje deník The New York Times.
Síť nemocnic v celé zemi se hroutí a obsazenost JIP ve třech největších kolumbijských městech Bogotě, Medellínu a Cali se pohybuje nad 97 procenty. Kolumbií navíc už týdny zmítají protivládní protesty, které se ale po shodě jejich vůdců na čas odmlčí. Právě tyto akce mohly podle vlády ale i zdravotníků napomoci šíření koronaviru.
Do nemocnic také míří čím dál mladší pacienti, což mohou mít na svědomí importované mutace. „Rozdíl oproti dřívějšku nyní spočívá v tom, že umírá více mladých lidí,“ cituje The Guardian lékařku na jednotce intenzivní péče v bogotské nemocnici El Tunal Marisol Bejaranovou. Asi polovina pacientů v péči kolumbijské lékařky, kteří jsou intubovaní nebo v bezvědomí, je mladších 65 let. Mnohým z nich navíc hrozí selhání ledvin.
Když v březnu 2020 zasáhla Kolumbii pandemie, měla nemocnice El Tunal 32 lůžek na JIP. Nyní disponuje na tomto oddělení 106 lůžky a všechna jsou plná. Pacienti, které by bylo potřeba na oddělení umístit, musí počkat, dokud se některé z lůžek neuvolní po zotavení nebo smrti některého z umístěných pacientů.
„Mohli bychom zde mít tisíc lůžek a být největší nemocnicí na světě, ale situace by se stejně nezlepšila, tak vysoká je tu míra nákazy,“ řekl Guardianu místní lékař Jhon Parra. „Bojíme se a jsme psychicky i emocionálně vyčerpaní,“ dodává Parra.
Nemocnice El Tunal zřídila na svém parkovišti improvizovaný pohotovostní příjem. Sanitky s pacienty nyní stojí ve frontě po celém bloku. „Zatím nám tu neumírají pacienti ještě před vyšetřením tak, jak se to stalo v Evropě,“ svěřil se vedoucí pohotovosti Daniel Huertas. To se ale podle něj stane v případě, že se lidé nebudou chránit proti nákaze. „Je to marné, když vidíte, že to nedělají. Ale co naděláte, všechno se tu hroutí,“ dodal.
Proč situace v zemi dosáhla současného stavu, má hned několik důvodů. Kolumbii se stále nedaří zrychlit očkovací kampaň, dosud bylo v padesátimilionovém státě plně naočkováno necelých deset procent populace. Ostražitost a ochota místních obyvatel dodržovat stanovená opatření navíc po jednom z nejdelších lockdownů na kontinentu rychle opadá.
Protiepidemická opatření navíc vláda prezidenta Ivána Duqueho ve snaze zmírnit ekonomické dopady pandemie možná předčasně rušila. Od konce loňského roku byly v některých městech otevřeny tělocvičny, restaurace nebo noční kluby, i když s různými omezeními. Na začátku června pak vláda rozvolnila úplně, a to navzdory zhoršujícím se číslům. „Znovuotevření ekonomiky dalo lidem falešný pocit bezpečí, a tak se přestali chránit,“ říká Parra.
Z jiných odvětví ale na hlavu státu a jeho vládu míří mnohem tvrdší kritika. „Odpověď na pandemii byla katastrofa. Je to skandál,“ řekl Guardianu profesor veřejného zdraví na bogotské univerzitě Román Vega. „Za prvé máme prudký nárůst počtu případů. Zadruhé máme pomalé tempo očkování. Za třetí zde probíhá sociální vzpoura. Za čtvrté se vláda navzdory tomu všemu rozhodla otevírat ekonomiku. A za páté máme zdravotní systém, který není schopen na tuto situaci reagovat. To je katastrofa,“ dodal Vega.
Kolumbie navíc stále nemá přehled o tom, zda se už v zemi objevila nákaza variantou delta, která se poprvé objevila v Indii. Podle ministra zdravotnictví Fernanda Ruize Gómeze se Kolumbie na příchod mutace připravuje a Národní zdravotní institut důkladně sekvenuje odebrané vzorky. Světová zdravotnická organizace zatím eviduje výskyt mutace delta v 92 zemích světa, nejvíce postiženými státy má být Velká Británie, Spojené státy a Portugalsko.
V Latinské Americe byla zatím tato varianta viru identifikována v Peru, Mexiku a Argentině, což podle kolumbijského ministra zdravotnictví znamená, že nákaza touto mutací je v Kolumbii „nevyhnutelná“. „Každý nový kmen viru s sebou přináší vyšší rychlost přenosu než ten předchozí a víme, že již existují místa v Latinské Americe a Karibiku, kde byla tato mutace prokázána. Je to realita, víme, že se do země dostane, protože je prakticky nemožné omezit její šíření. Mutace gama už dorazila, máme tu i alfu a betu,“ cituje kolumbijský deník El Tiempo Ruize Gómeze.
Asi nic moc, hlavně , že můžeme do hospody, ZOO, na koncert, na 14 dní k moři.....
A nemůže za to ani Babiš, ani vláda, ani komunisti, prostě to tak dneska na světě JE.....
Seznam zprávy......... .....a hurá na dovolenou......
Ilustrační foto.
Více nakažlivá delta varianta koronaviru se už v Česku šíří komunitně. To znamená, že v některých případech se nepodařilo vytrasovat, kde se dotyční nakazili. Uvádí to poslední zpráva Státního zdravotního ústavu.
„Výsledky nenáhodné WGS surveillance (celogenomové sekvenace, pozn. red.) potvrzují setrvalý import nových variant od konce dubna a nyní již i možné komunitní šíření,“ píše Helena Jiřincová, vedoucí Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu, v poslední zprávě ústavu z minulého týdne.
Molekulární genetik Jan Pačes pak pro Seznam Zprávy potvrdil, že se to týká i delta (dříve známé jako indická) varianty. „Bohužel, komunitní šíření delta varianty již v České republice máme. Už se u některých případů nepodařilo dohledat, u koho se nakazili a neměli cestovní etiologii (původ onemocnění, pozn. red.),“ uvedl Pačes.
Delta se šíří dvakrát rychleji než alfa, tedy ta bývalá britská varianta. A pamatujeme si, jak to bylo s tou alfou, když se tady objevila.
Podle nejnovějších dat z minulého týdne eviduje Státní zdravotní ústav 789 sekvenací vzorku koronaviru, ze kterých za minulý týden odhalili celkem 27 případů delta varianty a čtyři případy původní delta varianty, dnes označované jako kappa.
Jak se koronavirus šíří v jednotlivých obcích si můžete projít v naší unikátní mapě ZDE.
Podle Pačese může za komunitní šíření to, že se nepodařilo zachytit všechny případy na letištích. „Delta se šíří dvakrát rychleji než alfa, tedy ta bývalá britská varianta. A pamatujeme si, jak to bylo s tou alfou, když se tady objevila. Velice rychle vytlačila všechny ostatní varianty a přerostla je,“ připomíná Pačes.
„Měli jsme hlídat na hranicích a letištích a všechno izolovat, ale to už jsme propásli a teď se už nedá nic dělat. Celoplošný lockdown na vymýcení viru už není možný, takže s touto variantou musíme již počítat,“ dodává.
Nárůst delty a vytlačení ostatních variant je aktuálně velký problém v Evropě. Ve Velké Británii se tenhle scénář již naplnil. Velké rozvolnění protipandemických opatření museli odložit na polovinu července. Převážení nové varianty hrozí i Portugalsku nebo v Belgii, informuje portál Politico.
V Británii delta varianta přerostla ostatní varianty během dvou měsíců. Pokud se už v Česku šíří komunitně, bude to podle Pačese trvat obdobně dlouho, než převáží. Pravděpodobně nás ale podle něj již nečeká lockdown, a to díky proočkovanosti nejrizikovější populace.
„Potřebovali bychom minimálně osmdesátiprocentní proočkovanost, i kvůli rychlosti šíření této varianty. Jelikož ale takové číslo nedosáhneme, na podzim nás čekají restriktivní opatření. Jaké konkrétně vláda zavede, nevím, ale roušky v interiérech a zákazy velkých akcí určitě očekávat můžeme,“ míní Pačes.
Podobně to vidí i epidemiolog a šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal. „Nedá se samozřejmě předpokládat, že se deltě vyhneme, protože jsme se nevyhnuli ani jedné variantě. Z Británie se však nezdá, že by nějak výrazně stoupal počet hospitalizací, nebo že by varianta prolamovala očkování,“ říká Smejkal. Ale dodává, že je třeba být na pozoru, protože je to nebezpečnější varianta a je nutné trasovat.
„Je potřebné o všech pozitivních vědět, zařadit tuhle variantu do všech diskriminačních PCR testů, protože na zjištění varianty nepotřebujeme sekvenovat, stačí metoda PCR (Diskriminační PCR test je prováděn v laboratoři u pozitivních vzorků a umožňuje stanovit podezření na mutace viru, pozn. red.). No a hlavně vytrasovat všechny kontakty pozitivních,“ dodává Smejkal.
S nezbytností trasování Pačes souhlasí. A je podle něj na místě řešit případná komunitní šíření lokálně. „Když to někdo přinese do školy, zavře se třída, když se to rozšíří dál, zavře se škola. Nebo se zavře vesnice, nebo okres, když se virus rozšíří ještě víc,“ vysvětluje Pačes.
Přestože MeSES už s Ministerstvem zdravotnictví nespolupracuje, stále vydává na své webové stráncedoporučení pro vládu, jaká opatření by měla aktuálně být zavedená, aby se zamezilo šíření viru. Nejdůležitější podle skupiny je, aby se zachytávaly případy na hranicích prostřednictvím detailního formuláře a testování, respektive karantény po návratu z rizikových zemí.
Kritizuje také možnost cestovat s jednou očkovací dávkou bez testování. Ze studií podle MeSES vyplývá, že neúplné očkování chrání vůči rizikovým variantám (beta, delta) výrazně méně než vůči počátečním variantám viru. „Česko povoluje vstup držitelům zeleného certifikátu na základě prokázaného uplynutí 21 dní od první dávky dvoudávkové vakcíny bez karantény a testů. Vzhledem k riziku spojenému s variantami doporučujeme, aby stát vstup na základě neúplného očkování, bez dalších opatření, nepovoloval,“ píše MeSES ve svém doporučení.
„Ještě si můžeme dovést něco dalšího, existují i další varianty, které můžou způsobit také problém,“ potvrzuje Pačes. Proto bychom ani podle něj neměli polevovat v kontrolování příjezdů ze zahraničí, hlavně v současném dovolenkovém období.
pomaloučku pokračuje. Samozřejmě na úkor čtení a hodin na PC. Ale to je taky dobře....Zase si u toho pouštím TV, hlavně Prima ZOOM, čt2 a ...