slunce, teď už je všechno pod mrakem.
neděle 28. listopadu 2021
...ranní mžik
sobota 27. listopadu 2021
...se sněhem
přišlo i větší světlo po ránu, hihihi.
Včera po obědě, ze začátku ještě s deštěm, ale pak už jen sníh.....
pátek 26. listopadu 2021
... a první sníh,
i když s deštěm, je i tady u nás v nížině....na Hané ???
čtvrtek 25. listopadu 2021
...čtvrtek,
konečně píchnutá vakcína proti chřipce, dcera nás odvezla tam i zpět. Mě už čeká jen třetí dávka proti kovidu. Snad se mi ozvou příští týden. Nebo já jim.
Včera jsme si zase pěkně popovídaly s dcerou a dětmi přes Skype. Jako za starých časů, jenže my tenkrát byli v Ústí a oni tady v Olomouci. Teď v jednom městě.
Včera vyráběly sněhuláky podle nápadů u https://www.instagram.com/wash_m_paper/?hl=cs nebo https://www.washmpaper.cz. Možná i jiná inspirace ? Je toho teď na sociálních sítích hodně. Až moc.
...ach jo,
moc optimisticky se na to nedívám.....
Nejdůležitější je ten úplně malý poslední odstaveček.....😢
Kde proboha žili? Fialův plán boje s covidem sází na nemožné

Nediskriminovat, ale spojovat. Budoucí vládní koalice Petra Fialy, který bude už zítra jmenován premiérem, se konečně postavila k nové covidové vlně čelem a představila svůj recept, jak dál. Teď už se prý bude jen brzdit, ale příští vlně už „vláda změny“ určitě zabrání. Celé to ovšem budí spíš pochyby.

Zástupci koalic Pirátů a STAN a koalice SPOLU v čele s Petrem Fialou při představování covidového plánu (24. listopadu 2021)
Zdroj: ODS
Ten plán zní stručně nějak takto: testy, očkování, a hlavně přemlouvání lidí, kteří si přece musí uvědomit, že svoboda není sobectví, ale především odpovědnost.
V době, kdy je celá společnost rozdělena na dva stále nesmiřitelnější tábory, jsou to důležitá slova. Jenže Česko k tomu prožívá doposud nejhorší vlnu nové virové nákazy, a to pak slova o přesvědčování lidí, kteří to přece musí pochopit, zní jako když budoucí ministři spadli z nebe.
Kde žili v poslední dva roky? Přemluvit lidi, protože jsou jistě přemýšliví, odpovědní a solidární, vypadá po těch dvou šílených letech s covidem jen jako další politická pohádka. Zvláště když se každý den ráno člověk podívá na sociální sítě a vidí tu poušť řevnivosti a nesouladu.
Nová koalice doufá v zodpovědnost lidí za sebe i za celek společnosti. Vlastnosti, které se po první vlně ztratily...
Síla komunikace
Nejsilnější větu na středečním brífinku řekl sám Petr Fiala: „Hlavní nástroj boje je očkování, ať se to někomu líbí, nebo ne.“ Jenže všechna ostatní opatření nové vládní koalice už tímto směrem tak důsledně nejdou: rozšiřuje se opět prostor pro hrazené testování, budou se uznávat medicínsky problematické protilátky, ale motivace k očkování jinak veškerá žádná.
Cílené oslovení lidí a apel na jejich rozum stačit nemusí, když se to nepovedlo doposud. Čtystránkový dokument představený budoucí vládní koalicí ale jasně ukazuje, že všechno sází právě na vlastní mistrovství komunikace s občany, její pravidelnost a průhlednost. Což je věc, kterou už teď nelze vyčítat ani Babišově kabinetu.
Nová koalice doufá v zodpovědnost lidí za sebe i za celek společnosti. Tedy na vlastnosti, které se ukázaly na začátku první vlny, kdy ještě skoro o nic nešlo. A které pak velmi rychle z veřejného prostoru zmizely. Znovu je objevit bude velmi těžké, ale nezbývá než budoucí vládě v této snaze držet palce. Jinou asi hned tak mít nebudeme.
To platí i v případě doporučení „vymáhat opatření“. Vzdor obraně hygien a policie, které říkají, že dělají, co mohou, je právě vymáhání čehokoliv (kromě exekucí) v Česku velký správní a právní problém.
Fiala se dostává i do konfliktu se svou vlastní individualistickou ideologií, jejímž východiskem je samostatný jedinec...
Covid nezmizí
Je to pokus o obnovování pospolitosti tam, kde se v mnoha vrstvách společnosti úplně vytratila a rozpadla do znepřátelených skupin odpůrců a přívrženců očkování. V jistém ohledu jde o nejidealističtější politickou akci posledních desetiletí, protože vyjadřuje důvěru v lidi, kteří přeci „nejsou hloupí“, ačkoliv si to v proudu nekonečných debat už dávno i sami lidé přestali myslet.
CO NAVRHUJE PĚTIKOALICE?
- dodržování 4R – rozestupy, roušky, ruce, rozum
- očkování jako základní nástroj zvládání epidemie – zvláště pro rizikové skupiny, výjimka pro kontraindikace
- v oblasti testování preferovat PCR – rychle rozšířit kapacity
- zachovat systém O-T-N s platností PCR testu na 3 dny
- zohlednit protilátky
- zlepšení informovanosti o přednemocniční péči u praktických lékařů i široké veřejnosti
- ekonomická podpora pro lidi v izolacích a karanténách
- cílené a rychlé kompenzace pro podnikatele, zasažené firmy a kulturní sféru
- pravidelná a předvídatelná komunikace, efektivní kampaň a boj proti dezinformacím
„Covid nezmizí, bude tu s námi a my se s ním musíme naučit žít.“ Věta Petra Fialy, kterou jsem už na Tour de France slyšel od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, se vrací najednou jinak. Už to není nějaký vzdálený hlas, ale výzva přicházejícího českého lídra, který chce z boje s covidem udělat „národní téma“. Vtáhnout všechny do boje proti společnému nepříteli, což je nejjistější způsob, jak lidi propojit a opět je dostat dohromady.
Ale půjde to ještě, když je tu tolik divokých solitérů, přesvědčených o tom, že svoboda má je nejdůležitější a do svobody tvojí či vaší mi vůbec nic není?
Fiala se dostává i do konfliktu se svou vlastní individualistickou ideologií, jejímž východiskem je samostatný jedinec, který přirozeně prosazuje své vlastní zájmy a na ostatní se ohlíží až tehdy, když musí. Tedy, když je k tomu donucen vnějšími okolnostmi. To se děje i teď, jen reakce na tento konflikt je přepestře jiná: ještě větší stažení do sebe a do svého práva na neomezenou svobodu, až po denunciaci a násilí vůči jinak smýšlejícím.
Proces rozpadu společenství je už vcelku pokročilý, aby ho dokázal zastavit apel na národní jednotu v boji s virovým nepřítelem. I když: jedná-li se o hokej, jde to na dva týdny v roce poměrně snadno a dobře.
Pokus spojit společnost proti covidu jako společnému nepříteli je jen první velmi nejistý krok...
Příležitost k pospolitosti
Fialova budoucí vládní sestava rezignovala na rychlý zásah tady a teď, nechce radikálně zastavit život, aby si zdravotníci v nemocnicích odpočinuli. Jen doporučuje sadu drobnějších opatření, aby se s virem ještě dalo vydržet.
Hlavním měřítkem už není omezení promořenosti, není jím ani počet mrtvých, nýbrž obsazení nemocnic. Pro obnovení národní jednoty není obrana nemocnic jako center zdraví pro všechny vůbec špatná, jen jde o strategii, která se už přes rok provozuje a nikoho to zase tak nedojímá.
ANKETA
Co byste jim dali?
Celý ten čtyřstránkový soupis opatření pětikoalice pro „svobodný a zodpovědný život s covidem“ není zase tak od věci, i když v praxi, až vláda bude mít svou odpovědnost, bude asi všechno vypadat hodně jinak. Až se Fialův tým setká s ostrými výčitkami, že kvůli jeho liknavosti či opatřením někdo umřel, může se změnit perspektiva a vztah k vládnoucí odpovědnosti, což ve chvíli předělá i odpor k radikálnějším administrativním opatřením.
Pokus spojit společnost proti covidu jako společnému nepříteli je jen první velmi nejistý krok k tomu, aby se něco změnilo. To hlavní musí udělat všichni sami v sobě. Tak to Petr Fiala myslí, tak to chce. On sám pomůže tím, že se pokusí obnovit důvěru ve vládu lepší komunikací a důsledným a pravidelným vysvětlováním.
Škoda jen, že s touto bohulibou činností nezačal před „tiskovými konferencemi“ čekajícího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, který důvěře v kabinet na startu ve věci covidu moc nepřispěl. A že to neměl na paměti, když jeho koalice odmítala přechodovou těsnější spolupráci v boji proti covidu s odcházející vládou.
Mají-li se lidé proti viru opět spojovat, mohli mít pěkný příklad předem. I na těch nejvyšších místech…
středa 24. listopadu 2021
... a už zase
je tu středa.....
Včera bylo jasno, chladno a moc pěkný západ slunce.
úterý 23. listopadu 2021
...naše furiantství,
nás přivede do hrobu....
Zato v Portugalsku můžou všichni všude.....
Proč drží Portugalci covid na uzdě? Neslibovali tečku
S téměř 90procentní proočkovaností je Portugalsko v tomto ohledu na špici Evropy. Vzhledem k podobně velké populaci byla země v průběhu koronavirové pandemie často porovnávána s Českem. Oba státy sice v posledních dnech zažívají nárůst počtu nakažených, Portugalsko ovšem situaci zvládá výrazně lépe, sedmidenní průměr nakažených je zhruba 8x menší, stejně jako počet hospitalizovaných.
Některá data, kterými se Portugalci mohou pyšnit, se zdají být pro českého čtenáře až neuvěřitelná. V rizikové skupině 65+ je proočkovanost 99,99 procenta, hlásí tamní ministerstvo zdravotnictví. Část z nich už dostala i třetí dávku.
Plody úspěchu navíc nesklízejí jen naočkovaní, ale i ti, kteří se zatím vakcínou proti covidu-19 ochránit nechtějí nebo nemohou. Jsou otevřeny bary, diskotéky, stadiony a například do restaurací a hospod už není vůbec vyžadován covidový certifikát.
Jak Novinky už několikrát v průběhu uplynulého roku a půl upozornily, očkovací strategie – ať už ta odborná za zavřenými dveřmi, tak ta marketingová – se od té české zásadně lišila.
Klidný a rázný admirál v čele
Zatímco v Česku do očkování mluvil kdekdo, včetně pěti točících se ministrů zdravotnictví, v Portugalsku dostal za úkol naočkovat národ někdejší lídr portugalské ponorkové flotily, viceadmirál Henrique Gouveia e Melo.
„Působil jako člověk na správném místě. Jeho vyjádření a systematičnost, kterou do procesu očkování vnesl, budily u obyvatelstva důvěru,“ vysvětluje pro Novinky český velvyslanec v Lisabonu Petr Šelepa.
Připomíná také typické charakteristiky Portugalců, mezi které patří respekt k autoritám, trpělivost a vzájemný ohled jedněch na druhé.
Zkraje letošního roku Gouveia e Melo rozhodl, že bude uvolňování nepříjemných opatření pevně navázáno na dosažení milníků proočkovanosti.
„Otevření barů a prodloužení otevírací doby restaurací bylo spojeno s naočkováním 50 % obyvatelstva. Tohoto cíle bylo dosaženo v druhé polovině července. Po naočkování 75 % obyvatelstva se mělo mimo jiné upustit od povinnosti nosit roušku nebo respirátor ve veřejných venkovních prostorách. Zvýšila se také kapacita na akcích konaných uvnitř,“ popisuje český velvyslanec.
Portugalci tak podle něj jasně chápali, kdy, co a proč vláda udělá.
Pandemii slíbili kontrolovat, ne ukončit
Po naočkování 85 procent obyvatelstva, čehož země dosáhla na začátku října, vláda zrušila téměř všechna zbývající opatření.
„Gouveia e Melo vlastně ani žádnou propagaci nedělal, jednoduše a systematicky plnil stanovený úkol, v zásadě by se dalo říci, že pouze tlumočil technické informace a seznamoval občany se strategií svého týmu. Zcela zásadním aspektem se ale ukázala být skutečnost, že po celou dobu činnosti se strategie jeho týmu neměnila,“ líčí situaci z terénu český velvyslanec.
Způsob komunikace s veřejností se navíc zdá být hlavním rozdílem mezi portugalskou a českou strategií. Zatímco v Česku zazníval v televizi, telefonech a na billboardech slib „tečky“ za pandemií, Portugalci se takto ošemetného sloganu vyvarovali.
„Je pravda, že mohl i zde v průběhu roku vzniknout dojem, že díky očkování epidemie rázem skončí. Nicméně takto v Portugalsku nikdy argumentace nebyla nastavena. Heslem portugalské vlády nebylo pandemii ‚ukončit‘, ale pandemii ‚kontrolovat‘,“ říká Šelepa.
Část omezení se může vrátit, říká velvyslanec
Skutečnost, že očkování pomohlo pandemii výrazně utlumit, je evidentní pohledem na dostupná čísla. Počet nakažených zhruba od poloviny října sice roste (sedmidenní průměr nakažených je okolo dvou tisíc), ovšem v porovnání s průměrem 17 tisíci nakažených v Česku nejde o šílená čísla.
Jak navíc ukazují data tamního ministerstva zdravotnictví, křivka hospitalizací zatím tuto tendenci nekopíruje. Přesto portugalská vláda minulý týden radši po několika měsících svolala speciální skupinu Infarmed.
„S ohledem na preventivní opatrnost se dá očekávat, že od začátku prosince se Portugalsko vrátí k některým omezením, např. plošnější užívání roušek a respirátorů, omezení kapacit veřejných prostor i restaurací, možná omezení otevírací doby kaváren, restaurací a barů,“ odhaduje Šelepa.
Pokud se tak stane, neočekává velvyslanec žádné větší revolty. „Portugalci jsou spíše klidní, uvážliví a trpěliví, než že by komplikovali život sobě a svým blízkým tím, že budou trávit Vánoce v nemocnici nebo s horečkou. A jsem si jistý, že nechtějí místo vánočních filmů opět po necelém roce sledovat na obrazovkách záběry vysílených zdravotníků,” uzavírá velvyslanec v Lisabonu.
☝
...venku pod nulou,
slunce ale vychází na skoro čisté obloze.
sobota 20. listopadu 2021
.. a dokolečka, dokola....
Žijeme, jako by se nic nedělo, opatření nefungují. Mrtvých bude přibývat, varuje Dražan
- Téma: Koronavirus
- Monika Kabourková
- 20. listopadu 2021 17:08
Vakcinolog Daniel Dražan si ve vysílání CNN Prima NEWS postěžoval, že lidé v současnosti nedodržují vládní opatření. „My nyní žijeme, jako by se nic nedělo, jako by byl rok 2019. Dá se říct, že téměř žádná opatření nefungují,“ zdůraznil Dražan. Podotkl, že i když se vlna pandemie otočí a začne klesat, hospitalizovaných a obětí bude přibývat.
Za pátek přibylo rekordní množství nových případů nákazy covidem – téměř 23 tisíc. „Jednoho dne se vlna zlomí a otočí se dolů. Nelze však říci, na jak vysokých číslech se to zastaví. Bohužel si musíme uvědomit, že z počtu, který dnes zachytíme, určitá část lidí s odstupem týdne nebo dvou skončí v nemocnici a část z nich zemře,“ okomentoval statistiku Dražan. Podle něj je potřeba počítat s tím, že pandemie má určitou setrvačnost.
K tématu
19. listopadu 2021 16:20„Ve chvíli, kdy se vlna otočí dolů, stále bude přibývat hospitalizovaných a obětí. To je velký problém,“ pokračoval. Vláda kvůli stoupajícím číslům od pondělí 22. listopadu zavádí nová protiepidemická opatření. Dražan je však k jejich uvedení do praxe skeptický. „Nyní je velmi těžké vlnu zabrzdit nějakými opatřeními. Zejména těmi, která se týkají testování. Ta nemají sílu,“ řekl Dražan.
Dodal, že nová opatření nebudou úplně účinná. „Je třeba si uvědomit, že opatření fungují, jen když se dodržují. My ale nyní žijeme, jako by se nic nedělo, jako by byl rok 2019. Dá se říct, že téměř žádná opatření nefungují. Když je ale nebudeme dodržovat, nepomohou nám a jsou zbytečná,“ zdůraznil. Na dotaz, jaká opatření by podle něj pomohla, upozornil, že není epidemiolog ani politik.
„Nebudu říkat, jaká opatření by měla být zavedena. Vlnu však nezastavíme jinak než tím, že omezíme počty kontaktů a ve všech vnitřních prostorách budeme nosit respirátory, což se neděje,“ řekl. Podle něj by situaci velmi pomohlo i to, kdyby se společnost co nejrychleji proočkovala. „Pokud to dělat nebudeme, nezbyde nám nic jiného než se opět zavřít. Pokud to uděláme, až když nám dojdou místa v nemocnicích, což může nastat v řádech týdnů, bude opět pozdě,“ uzavřel Dražan.
☝
...pletení pomalu
pomaloučku pokračuje. Samozřejmě na úkor čtení a hodin na PC. Ale to je taky dobře....Zase si u toho pouštím TV, hlavně Prima ZOOM, čt2 a ...

-
hektický den.... Plný úkolů, telefonování, díků i mžch bezmocných hořkých slz. Pak i úlevná pomoc od zcela cizího člověka a bylo to tak cel...