úterý 17. července 2018

...a trocha historie....

Naše děti byly na Cihláku, tedy Cihlářském rybníku, Ziegelteichu....
Takhle to tam vypadá v současnosti.Ale takhle to vždycky nebylo. Bohužel pro nás, když jsme byli mladí, nesmělo se tam. Vojáci.

O Cihláku  se dočtete tady...a pokusím se sem vložit ještě cosi jiného....
Z vrcholu skal je rybník vidět směrem k dálnici / Nakléřovu, bohužel, chybí mi tam Nakléřovský kostelík zbouraný komanči...a ten byl dobrým orientačním bodem.../. Kdyby ne, je přesně za protilehlým vrcholem kopce, pěkně v úžlabině. Jasně je ale ze skal vidět, jak se okolo rybníku Kačák / tedy Mlýnského rybníka uprostřed vsi..../ vine cesta nahoru a pak dolů...a pak už ho uvidíte...Nebo jet / jít / na konec vsi směrem na Petrovice a poslední odbočka VLEVO vás zavede...Je tam taky poslední zastávka v Tisé autobusu č.452 z Ústí.....I když je tam dál po silničce možná i někde zákaz vjezdu, za rybníkem je vojenský tábor.....My tam chodíme pěšky.

Na vrcholu kopce, v pravém rohu poslední fotografie, je po zdolání kopce vidět ves i skály jako na dlani.
A tak nějak je to tady v Sudetech se vším.
Co "zavánělo" Němectvím a nebo náboženstvím muselo pryč....

Teď ještě několik letmých pohledů na ves....

V prostředku na pravé straně žlutý Hotel Pošta, vyhořel před léty, je tam místo něj velké obecní parkoviště, připomíná ho jen skupinka kaštanů a tvar zahrady pod nimi, naproti kostelu.


Mlýnský rybník ve vsi, nyní, podle mně, trochu hanlivě zvaný Kačák.


Kostel sv.Anny, i letos na Annu tu bude Anenská pouť. Naproti němu fara a socha císaře....To už taky nestojí, je tam Reffugio a obchůdek. Snad jsem to napsala dobře.


Turistická chata na konci Vysokých stěn, vypadá moc dobře, dobré jídlo, dobrá obsluha, dvě parkoviště a druhý vstup do skal. Dříve byl jen jeden v obci nad hřbitovem.
Tohle je historický snímek, ale je si podobná pořád, hihihi. Jen ty smrky nahradily listnáče.


Bývalá /současná ????? to nevím / restaurace  v Rájci. Osádce , kam můžete i s dětmi zajít pěšky, u Obecního úřadu / před školou / je odbočka vpravo a po chvilce cesty do kopce jdete už jen mírně svažitě dolů k Rájci, kde si můžete i překročit hranici s Německem....pěšky, hihihi.....


Tak jsem zase vložila několik fotek historie mojí skoro rodné obce. Já se tedy narodila v nemocnici v Děčíně, kam tenkrát Tisá spadala.

Venku duje silný vítr. Pěkně se mění tlak vzduchu a taky ten můj...
Zprávy z Tisé:
Na domku přestala fungovat mikrovlnka /???/ a dcera vyrvala kliku u dveří do sklepa....Snad už je líp.


Jdu za panem Há. Posedět a dám si bílé víno, no nevím. Co ten tlak????

Hezký večer všem.

2 komentáře:

  1. Odpovědi
    1. Jako všude okolo nás....jen se musíme naučit s ní žít.....hezký den a moc zdravíčka...pa

      Vymazat

Děkuji za návštěvu a brzy zase na viděnou...