sobota 12. prosince 2015

...ponožky po mém

způsobu, okoukané a přizpůsobené ....
Dávám to sem i pro sebe, abych to zase za pár týdnů nehledala. Kontrolovala jsem to po sobě, ale může se vyskytnout nějaká početní /.../ chybka, tak sorry...

Ponožky pletené od špičky na pěti jehlicích.
Nahození:
nahodíme střídavě na jednu i druhou krátkou jehlici 9 /nebo 12/ ok , podle síly příze....
Držím obě jehlice v pravé ruce, klasicky nahodím 1 oko na přední jehlici, další oko na zadní jehlici, další na přední atd, až je na obou jehl. 9 ok...


První řadu začneme plést na zadní jehlici, celou hladce, obě jehlice otočíme a upleteme hladce i druhou jehlici.


V dalších řadách pleteme:
3.ř.1 hladce, 1 oko  rozpleteme hl a angl., do konce řady hladce, předposlední oko rozpl. hladce a angl. 1hladce.


Pleteme i poslední oka hladce, nesnímáme....
Otočíme a opakujeme i na druhé jehlici.

4.ř celá hladce bez přidávání, otočit a opakujeme na druhé jehlici.

5.ř. jako 3.ř. přidáváme....

6.ř.jako 4.ř, bez přidání.....

Opakujeme, až na obou jehlicích máme 2x9= 18 ok, na každé jehlici ,/nebo 2x12 =24 ok/.

Přepleteme na 4 jehlice po 9ti /12ti/ okách a pleteme dokola do délky chodidla.


Přibližný výpočet :
délka chodidla nohy na kterou pleteme x 0,75 a dostaneme v cm, jak daleko pleteme, než začneme tvarovat patu.

Přepleteme si oka ze dvou jehlic na jednu, 18 ok /24/, samozřejmě to musí být dvě vedle sebe rovnoležící = rovnoběžné se špičkou....

Já nechávám další oka na dvou na jehlicích a pletu nevšímaje si jich, kdo se bojí, že mu spadnou, dá si je na zavírací špendlíky nebo nitku.

Upleteme 16 řad líc hl. rub obr.První oko SNÍMÁME bez pletení... Pro dobré počítání i vzhled můžeme plést 1 oko sejmout, 2 stále hladce rub i líc, pak žerzej, na konci řady opakovat 2 stále hladce a nepletené krajové oko.

Patu začneme tvarovat z rubové řady.
1sejmout, 9 obr,2 spl.obr, zbytek neupleteme, necháme na jehlici, otočíme, upleteme 5 hladce, 2 spl. hladce, zase nepleteme dál, otočíme, znovu 5 obrace, 2 spl obrace, otočíme a opakujeme, až spleteme všechna oka z obou stran a na jehlici zůstane středových 6 ok.
U ponožky ze slabší vlny, kdy pleteme na jehlici 12 ok si to musíme spočítat a nakonec by nám mělo zůstat středových12 ok.

Potom postupně nabereme 6 ok z jedné strany, tam, co je ten vroubek..., přepleteme i 2x 9 ok z jehlic nebo špendlíků, na kterých jsme nepletli patu, znovu nabereme 6 ok z druhé strany paty , rozdělíme je poctivě na jehlicích 4x9 ok a pleteme do požadované výše, já pletu 10 řad hladce a pak patent 1+1 třeba 20 řad. Nejsou moc vysoké, nepletu přeci podkolenky, ale ponožky do postele na zahřátí.


Ukončení dělám volnější:

1hl, 1 obr přetáhnu=ukončím v jedno oko = spletu, nahodit , 1hl a přetáhnu obě očka, nahodit, l obr a přetáhnu obě očka, l hl a přetáhnu a uzavřu, l obrace atd. Střídám okadvě bez nahození se dvěma s nahozením, lem je potom volnější a neškrtí.

Tak a jsem vyčerpaná......
Zatím jsem nedospěla k pletení obou ponožek naráz na kruhové jehlici, myslím si, že na to ani nedojde. Tolik jich snad plést nebudu....A jsem ráda, že zvládám těch 5 jehlic, to mi v mládí nešlo.....

Hezký večer všem.....
Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za návštěvu a brzy zase na viděnou...